Кошик
11 відгуків
ДАРИ ВОЛИНІ - це розумне та бережливе землеробство SMART FARMING!
+380674059196
+380503577754
+380332769991

Як розмножувати смородину живцями?

Як розмножувати смородину живцями?
для тих, хто любить смородину

29.03.13

Смородину розмножують вегетативно, частинами рослин. Для отримання посадкового матеріалу пагони укорінюють у вологому рихлому грунті. Однак ця здатність у всіх сортів виражена по-різному. Для розмноження беруть тверді і зелені (комбіновані і верхівкові) живці або відводки.  

 

Розмноження здеревілими живцями - це найбільш простий і надійний спосіб, тому його широко використовують на практиці. Не рекомендується його застосовувати тільки в посушливих умовах.   Здеревілі черешки заготовлюють з добре розвинених однорічних пагонів. Перевагу віддають середній і нижній частині пагона.

 

Довжина живців повинна бути 15 - 20 см (4-5 бруньок), товщина - не менше 6 мм. На практиці є позитивний досвід розмноження чорної смородини двох-трехглазковимі (короткими) і одноглазковими(однобруньковими) живцями. Такий спосіб укорінення вимагає  сприятливих умов - пухкий грунт, часті поливи, тому його застосовують тільки при розмноженні цінних сортів.

 

  Живці ріжуть секатором. Верхній зріз роблять над брунькою, нижній - під брунькою. Враховуючи, що утворення коренів чорної смородини відбувається не тільки в вузлах, але і у міжвузлях, нижній зріз можна провести без урахування становища бруньки.

 

Кращий термін заготівлі живців в умовах нечорноземної зони - друга половина вересня. У цей час бруньки не йдуть у ріст, оскільки настає період їх спокою. При сприятливих умовах температури і вологості грунту утворюються корені. При температурі грунту 12 ... 24 ° С коріння з'являються на 12 - 14-й день, при більш низькій - пізніше.   Пізньоосінні терміни посадки живців на практиці не виправдали себе, так як живці не встигають вкоренитися і навесні випирають із грунту, що вимагає їх оправки.

 

Для весняної посадки живці можна заготовити восени, взимку або ранньою весною до розпускання бруньок. Зберігають їх прикопаними в грунт або в пісок у підвальному приміщенні, але краще їх зволоження відбувається при зберіганні в снігу. У всіх випадках важливо зберегти вологість живців, не допустити підсихання.

 

Ефективно також на 1-2 добу повністю занурити їх у воду.   Обробка живців стимуляторами росту прискорює і підвищує їх укоріненння. Для цього використовують гетеро-ауксин в концентрації 100-150 мг, індолілмасляную кислоту - з розрахунку 50-70 мг на 1 л води. Спочатку стимулятори розчиняють у невеликій кількості спирту, потім у воді. Живці в розчин занурюють на 2/3 довжини на 18-24 ч. Обробку роблять при температурі 20 ... 23 ° С.

 

Для поліпшення вкорінення живці занурюють в сильно зволожений грунт. Через 10-12 днів, коли на нижній частині черешка з'являться потовщення (горбики), їх можна висаджувати на ділянку. В умовах короткого літа хороші результати дає посадка живців по плівці, це покращує тепловий режим і збільшує період вегетації, що підвищує вихід саджанців.   Здеревілі черешки саджають у ретельно підготовлений грунт. На 1 м2 вносять 8-12 кг торфонавозного компосту, 40-60 г суперфосфату і 15-20 г сірчанокислого калію. В кислий грунт додають 200-300 г вапна. Грунт перекопують на 15-20 см і зволожують.

Весняну посадку рекомендується проводити в ранні терміни по тало-мерзлому грунті. Живці висаджують під кутом 45 °. Це сприяє кращому коренеутворення. На поверхні грунту залишають одну бруньку.    Живці, висаджені на грядки, вкривають плівкою.   Після посадки живці обов'язково поливають з розрахунку 20-30 л на 1 м2 і мульчують торфом або гноєм, що перепрів. Висаджують на грядки за схемою 25 см між рядами і 10-12 см у ряду.

Схема посадки - 10Х 10 см. Живці можна висаджувати на гряди по поліетиленовій плівці. Спостереження показали, що температура грунту в плівковій теплиці і на грядках під плівкою однакова. Плівку розстилають по таломерзлой грунті і закладають краю лопатою. Живці висаджують впоперек гряди. Схема посадки - 15X8 см. Під плівкою можуть рости бур'яни і піднімати її, тому в кінці травня - початку червня між рядами живців її засипають грунтом шаром 2 - 3 см. Цей прийом призводить до загибелі бур'янів.  

 

Однолітка з здерев'янілих живців виростає, як правило, з одним стеблом. Щоб виростити кущ з двома-трьома пагонами, роблять прищіплення  верхівки, коли вона досягне 5-8 см.   Розмноження зеленими живцями.

 

В даний час відомі комбіновані і верхівкові види зелених живців. Комбінований держак - однорічний приріст з частиною дворічної деревини. Верхівковий зелений держак - це верхівка однорічного приросту.  

 

Для садівника-любителя представляє великий інтерес розмноження смородини комбінованими зеленими живцями. Цей спосіб найбільш простий і надійний. Він дозволяє в рік живцювання отримати однорічний саджанець.

Вкорінювати зелені комбіновані живці можна як у відкритому грунті, так і в закритому. Живцювання починають, коли річні прирости першого порядку досягнутий в довжину 10-20 см.

 

    Техніка зрізання та посадки зеленого живця з дворічною деревиною: 1 - дворічна частина (рисками показані місця зрізання живців); 2 - зелений держак, готовий до посадки; 3 - спосіб і глибина посадки; 4 - однорічний саджанець.   Для нарізки живців вибирають дворічні добре розвинені гілки, що мають багато пагонів першого порядку. У комбінованих живців нижче основи зелених гілок  обов'язково повинна залишатися частина дворічної деревини (пеньок) довжиною 2-5 см. Зверху здерев'янілих частин зрізають над зеленим черешком. Усі листки на пагоні зберігають, видаляючи лише нижні, якщо вони заважають.

Доброї приживлюваності комбінованих зелених живців можна досягти на ділянці з родючим грунтом легкого або середнього механічного складу, добре захищеному від вітрів.   При посадці зелені живці незалежно від кута відходження від осі дворічної деревини розташовують вертикально рядами за схемою 15 х 5-7 см і обов'язково поливають.

 

Глибина посадки залежить від довжини зеленого втечі і вузла відходження від деревного черешка. Гілку зеленого живця заглиблюють в грунт на 3-7 см. Чим довший зелений держак, тим глибше повинна бути посадка.

 

У перші дні живці рясно поливають 3-4 рази на добу, в суху спекотну погоду - 5-7 разів. З появою коренів кількість поливів скорочують до 2-3. Надалі полив роблять по мірі необхідності.   За комбінованими зеленими живцями доглядають так само, як за здеревілими, - підгодівля, прополка, боротьба з хворобами та шкідниками. До осені з них виростають саджанці висотою 25-50 см з багатою мочковатою кореневою системою. Приживлюваність комбінованих живців тісно пов'язана з сортовими особливостями і становить 60-90%.

 

  Цікаві для садівника-любителя дані отримані по укоріненню комбінованих живців в закритому грунті під каркасом з поліетиленової плівки, краї якої заглиблюють в грунт. Перед посадкою гряду рясно поливають. Для оберігання листя від опіку плівку покривають марлею. 10-15 днів полив не потрібно, так як зволоження відбувається за рахунок конденсату. Через два тижні край плівки піднімають, роблять прополювання, рясно поливають і знову закріплюють плівку, створюючи замкнений об'єм. Через 25-30 днів, коли черешки укорінятимуться і дадуть прирости, плівку знімають.

 

Догляд за рослинами такий же, як на ділянці розмноження.     Розмноження смородини: 1 - вертикальними відводками від дорослого куща; 2 - горизонтальними відводками; 3 - вкорінені горизонтальні відводки перед викопкой.   Розмноження зеленими верхівковими живцями. Цей спосіб складніший. Він вимагає особливої ​​субстрату і туманообразующей установки, що створює в зоні живців постійну вологість повітря не нижче 90%, грунту - 80%. В якості субстрату використовують суміш річкового піску з торфом у співвідношенні 1:1. Товщина шару субстрату повинна бути 3-4 см. Насипають його поверх торфоперегнійні або дерновоперегнойной землі.   Живці заготовлюють, коли річний приріст придбає гнучкість. Оптимальний термін зеленого живцювання в Московській області - перша і друга декади, в Ленінградській - третя декада червня. Пагони зрізують вранці і зберігають вологими до посадки. Довжина зеленого держака повинна бути 7-12 см. Нижній зріз роблять під вузлом (ниркою), де тканина на дотик щільна. Зелений, пухкий держак без ознак одревесненія швидко загниває.   Зелені живці укорінюють в парнику або теплиці. Терміни вкорінення пов'язані з температурою і вологістю повітря і субстрату. При сприятливих умовах коріння на черешках утворюються на 10-14-й день. З появою корінців рослини поливають обильнее, але рідше, поступово збільшуючи час провітрювання.   Розмноження живцями(черенкування)   Пагони укорінюють без відділення від маточного куща. Для цього однорічні прирости рано навесні пришпилюють до грунту. З бруньок пригнутих  гілок розвиваються пагони. При досягненні висоти 10 - 12 см їх підгортають на висоту 4-6 см вологим грунтом. Через 15-20 днів проводять другий підгортання до 7-10 см. Восени, коли відводки укоріняться -  гілки біля основи куща відрізають секатором і розрізають на число пагонів. Сильні відводки утворюють саджанці, придатні до посадки на постійне місце, слабкі дорощують.  

 

Догляд за ягідної шкілкою   Так називають ділянку, де висаджують здерев'янілі, вкорінені зелені живці та підщепи. Рано навесні висаджені восени черешки оправляють і обрізають надземну частину відводків, залишаючи над грунтом дві-три бруньки. Протягом усього літа грунт розпушують і звільняють від бур'янів. Рослини підживлюють і обприскують від шкідників і хвороб. У суху погоду ділянку поливають. Восени саджанці викопують і садять на постійне місце.

Дари Волині ТзОВ
Пилипович Олепксандр
+380503577754
Александр Васильевич
+380332769991
бухгалтерия
+380674059196
Тетяна
Україна Волинська область Луцьк Ранкова, 1а
Мапа