Кошик
11 відгуків
ДАРИ ВОЛИНІ - це розумне та бережливе землеробство SMART FARMING!
+380674059196
+380503577754
+380332769991

Захист рослин

Захист рослин

12.10.15

ЗАХИСТ РОСЛИН
Захист від бур'янів
 
Бур'яни є серйозною проблемою при вирощуванні ягідних культур, починати вирішувати яку слід за рік перед посадкою.
За один рік до посадки ділянку необхідно тримати вільним від бур'янів, наскільки це можливо. Якщо попередником були зернові культури, слід використовувати гербіциди для боротьби з багаторічними бур'янами. Як альтернатива, ділянку можна засіяти сидеральними травами начебто люпину або гірчиці. Грунт повинна підтримуватися в обробленому стані (кілька культивацій за сезон).
У разі, якщо окремі бур'яни залишаться, восени, перед оранкою, слід провести обприскування гліфосатом (Раундап, Чистопол, Гліфос і т.п.).
Після посадки ручна прополка в рядах є найбільш безпечним і недорогим способом утримання грунту. У разі сильного засмічення багаторічними бур'янами (особливо пирій повзучий, осот тощо) в рядах допускається застосування гербіцидів (Лонтрел, Фюзілад, Пантера супер та ін., Залежно від видового складу бур'янів).
Рано навесні до початку вегетації рослин можна внести грунтові гербіциди (Стомп, Деврінол).
 
Захист від найбільш шкідливих хвороб
 
Борошниста роса (сферотека). Молоде листя, черешки, нирки і верхівки пагонів покриваються білим борошнистим нальотом, пізніше буріє і покривається чорними крапками ― плодовими тілами гриба. Білий наліт спочатку з'являється з нижньої сторони аркуша. Уражені молоді листки скручуються, стають дрібними, деформованими, темніють і засихають. Пагони зупиняються в рості, викривляються. У чорної смородини ягоди обсипаються без ознак ушкодження. У деяких сортів червоної смородини плоди припиняють ріст, часто розтріскуються, покриваються щільним, темним міцелієм, поступово засихають і опадають. Навіть при незначному пошкодженні ягід борошнистою росою вони втрачають товарний вигляд і стають непридатними для переробки. Оскільки гриб пошкоджує в першу чергу молоді рослини, органи і тканини, то всі прийоми, що прискорюють розвиток кущів, наприклад внесення фосфорних і калійних добрив під осінню перекопування грунту і у вигляді підгодівлі, сприяють підвищенню стійкості до борошнистої роси. І навпаки ― надлишок азотних добрив знижує стійкість до цієї хвороби. Сприйнятливість до борошнистої роси різко зростає в жаркий, посушливий період, при дефіциті вологи в грунті, коли знижується тургор тканин.
Заходи боротьби:
1. Надійний спосіб боротьби з борошнистою росою ― заміна сприйнятливих сортів на стійкі до борошнистої роси.
2. Використання оздоровленого посадкового матеріалу для закладки саду.
3. Ретельне знищення зимуючої стадії гриба ― обрізка і спалювання опалого листя, хворих частин пагонів, осіння перекопка грунту навколо кущів і викорінюючи обприскування концентрованим розчином мінеральних добрив (500 г нітроамофоски, 400 г хлористого калію, 500-600 г сечовини на 10 л води) рано навесні до розпускання бруньок. Треба обприскувати (не поливати!) Пагони і грунт під кущами. Витрата робочого розчину ― 1,5-2 л на кущ.
4. Обприскування кущів відразу ж після цвітіння або появи перших ознак борошнистої роси (і повторно через 8-10 днів) препаратами Топаз і Топсин М.
 
Стовпчаста іржа (Cronartium ribicola Diert.). Хвороба небезпечна тим, що викликаючи масове ураження листя, сприяє ранньому обпадання листя. Хвороба проявляється на початку серпня. З верхнього боку листків з'являються дрібні хлоротичні плями, з нижньої ― помаранчеві купки зі спорами гриба (пустули). Пізніше на місці пустул з'являються численні жовтувато-червоні стовпчики, схожі на повсть. До осені повстяний наліт стає коричневим. Масовому розвитку хвороби сприяє волога і тепла погода у другій половині літа.
Заходи боротьби:
1. Висаджувати стійкі сорти.
2. Збір і знищення опалого листя, позноосенняя і ранньовесняна обробка грунту під кущами значно стримують поширення столбчатой ​​іржі.
3. Обприскування 1% розчином бордоської рідини (100 г мідного купоросу з додаванням 100 г вапна на 10 л води) в період розпускання листя, при відділенні бутонів і відразу після цвітіння.
4. Підживлення мікроелементами: сірчанокислої міддю, сірчанокислим цинком (2-3г на 10л води).
 
Бокальчатая іржа (Puccinia ribesiica ricis). З масовою появою може викликати передчасний листопад в середині літа, пошкодження і опадання ягід. Збудник цього захворювання не може розвиватися без осоки ― проміжного господаря. Навесні на осоці, де зимує гриб, виникають суперечки іржі, які вітром переносяться на листя, квітки і зав'язі смородини та агрусу. У місцях зараження з'являються досить великі подушечки.
Заходи боротьби:
1. Вибір правильного місця під ягідні культури; слід уникати низьких заболочених місць, де росте осока. На відстані 200-300м від ділянки необхідно викошувати осокові зарості до моменту цвітіння ягідників.
2. Проведення меліоративних робіт, осушення ділянки.
3. Обприскування 1% розчином бордоської рідини (100 г мідного купоросу з додаванням 100 г вапна на 10 л води) в період розпускання листя, при відділенні бутонів і відразу після цвітіння.
4. Знищення хворих листя.
5. Перекопку грунту з перевертанням шару.
6. Збір і знищення рослинних залишків.
7. Систематичне розпушування грунту.
8. Підживлення фосфорно-калійними добривами.
 
Антракноз (Gloeosporium ribis). Викликає передчасне опадання листя і сильне ослаблення рослин. У хворих рослин знижуються величина приросту і врожай. При сильному прояві хвороби протягом 2-3 років кущі втрачають свою продуктивність. Від цього захворювання особливо страждає червона смородина. Уражаються головним чином листя, рідше черешки, молоді пагони, плодоніжки і ягоди. На листках утворюються дуже дрібні бурі плями. При сильному ураженні плями зливаються, листова пластинка скручується краями вгору, листя засихають і опадають. Інтенсивне опадання листя у другій половині літа призводить до різкого (на 50-80%) зниження врожайності на наступний рік. Перші ознаки захворювання з'являються до кінця цвітіння, у липні ― серпні хвороба досягає свого піку. Старе листя рослин більш сприйнятливі до хвороби, тому антракноз з'являється спочатку в нижніх ярусах куща. при сильному ураженні основна маса листя може обсипатися вже до кінця серпня, що неминуче призводить до утворення пагонів другого покоління. Нові пагони не встигають визріти і йдуть в зиму без достатнього запасу пластичних речовин. Результат ― вимерзання нирок, цілих пагонів, слабкий розвиток куща на наступний рік.
Заходи боротьби:
1. Проріджування загущених посадок, видалення бур'янів, осушення ділянки.
2. Збір і знищення опалого листя. Осіння або весняна перекопка ґрунту під кущами.
3. Літні обприскування відразу ж після цвітіння, при перших ознаках антракноза, через 10-12 днів після першого обприскування і після збирання врожаю 1% бордоською рідиною або її замінниками (Чемпіон, МЕДЯ Екстра).
 
Біла плямистість листя (септоріоз) (Septoria ribis Desm.). Хвороба проявляється на листках, стеблах, нирках, рідше на ягодах. На листі спочатку утворюються дрібні червоно ― коричневі округлі або кутасті плями, обмежені жилками листка. Потім плями біліють в центрі, а по краях чітко виділяється бура облямівка. З обох сторін аркуша в центрі плями з'являються чорні дрібні точки ― пікніди гриба. Симптоми хвороби з'являються вже в кінці травня ― початку червня, а максимального розвитку досягають у другій половині літа. Розвитку хвороби сприяють висока температура і вологість повітря. Гриб зимує на уражених пагонах і опалому листі. Септоріоз викликає масове всихання листя, передчасне їх опадання. При сильному ураженні нирки на пагонах не розвиваються, пагони часто всихають, врожайність на наступний рік знижується в 2-3 рази.
Заходи боротьби:
1. Використання для посадки тільки здорового посадкового матеріалу.
2. Регулярна обрізка кущів. Знищення опалого листя.
3. Перекопка грунту під кущами.
4. Протягом літа обприскування кущів 1% бордоською рідиною (або її замінниками): перед цвітінням, відразу після цвітіння та після збирання врожаю. Розчин повинен потрапити на обидві сторони листя.
5. Внесення комплексу мінеральних добрив у поєднанні з мікроелементами (цинк, мідь, марганець, бор).
 
Захист від шкідників
 
Павутинний кліщ (Tetranychus urticae Koch). Даний кліщ завдає великої шкоди, висмоктуючи соки з листя і викликає їх передчасне опадання. Кліщі живуть на нижній стороні листя, обплітаючи їх тонкою павутиною. У місцях пошкоджень спочатку утворюються світлі точки, а потім знебарвлені ділянки. При сильному пошкодженні листя набувають мармуровий відтінок, поступово буріють і засихають, при цьому різко знижується врожайність рослин, погіршується їх зимостійкість. Масовий розвиток шкідника відбувається зазвичай в липні.
Заходи боротьби:
1. Хороший догляд, своєчасний полив рослин.
2. Збір і знищення опалого листя восени, розпушування грунту під кущами.
3. Боротьба з бур'янами, так як влітку кліщі заселяють багато трав'янистих рослин.
4. Під час вегетації обприскування рослин препаратами Актеллік, Санмайт.
 
Попелиця (Aphis grossulariae Kalt.). Небезпечний шкідник, заселяє молоді пагони колоніями. Протягом літа розвивається кілька поколінь попелиць. У пошкоджених рослин викривляються черешки, листи загинаються вниз. Пагони припиняють ріст, деформуються, на їх вершині утворюються грудки зі скручених листя з колоніями попелиць. Ягоди дрібніють і втрачають аромат і смакові якості.
Заходи боротьби:
1. Кореневе обприскування концентрованим розчином мінеральних добрив (500 г нітроамофоски; 400 г хлористого калію; 500-600 г сечовини на 10 л води) рано навесні для знищення зимуючих яєць.
2. Обприскування кущів з появою попелиць препаратами Актелік, БІ-58 новий.
 
Смородинова стеклянница (Synanthedon tipuliformis Cl.). Широко поширений шкідник: в окремі роки стеклянница може пошкоджувати від 25 до 50% пагонів.
Гусениці всіх віків зимують всередині пагонів. Після початку розпускання бруньок у смородини та агрусу вони починають пітатся, спускаючись до основи пагонів. В кінці травня ― початку червня гусениці прогризають хід назовні і до кінця цвітіння кущів у вихідного отвору всередині втечі перетворюються на лялечок. Метелики вилітають через 10-15 днів після закінчення цвітіння ― в період утворення зав'язей. У цей період пошкоджені, зів'ялі гілки добре помітні. Надалі заражені пагони відмирають і засихають. Якщо таку гілку зрізати, то в центрі зрізу виділяється темний отвір ― хід гусениці з почорнілими стінами і залишками її виділень.
Прихований спосіб життя гусениць, слабке початкове прояв ушкоджень, розтягнутий період зараження сильно ускладнює боротьбу з стеклянницей.
Заходи боротьби:
1. Ретельний догляд за рослинами, особливо правильне формування і ранньовесняна обрізка кущів з видаленням і знищенням всіх заражених пагонів. Старі пагони слід зрізати біля поверхні грунту, не залишаючи пеньків або сучків, замазувати великі зрізи варом, уникати поранень кори.
2. Для профілактики кущі треба оберігати від механічних пошкоджень.
3. Протягом весни і першої половини літа через кожні 15-20 днів вирізати уражені пагони (без залишення пеньків) і спалювати.
 
Листова галов попелиця (Capitophorus ribis L.). Пошкоджує в основному смородину. Навесні в період розпускання перших листочків смородини виходять личинки, які поселяються з нижньої сторони листя і смокчуть з них сік. Личинки перетворюються на самок-засновниць і дають початок колоніям попелиць. Попелиця живиться на нижній стороні молодих листків, а на верхній утворюються здуття (галли) червоного кольору. Такі листи добре помітні. При сильному пошкодженні попелиць листя засихають і опадають, у рослин знижується приріст і врожай ягід.
Заходи боротьби:
1. Кореневе обприскування концентрованим розчином мінеральних добрив (500 г нітроамофоски; 400 г хлористого калію 500-600 г сечовини на 10 л води) рано навесні по
сплячих бруньках для знищення зимуючих яєць.
2. Знищення пошкоджених листя з червоними галлами і верхівок пагонів з колоніями шкідників навесні при невисокій чисельності попелиць.
3. Обприскування кущів з появою попелиць препаратами Актелік, Актара, БІ-58 новий. При цьому необхідно ретельно змочувати саме нижню сторону листя.
 
Нирковий кліщ (Eriophyes ribis Nal.). Небезпечний шкідник, пошкоджує бруньки чорної смородини, рідше червоною. Викликає загибель значної кількості нирок, що призводить до загального порушення розвитку рослин та щорічних втрат врожаю. Крім того, кліщі переносять таке небезпечне микоплазменной захворювання, як "махровість". Виявити цього шкідника нескладно за типовими пошкодженнях нирок. Уражені нирки вже восени стають великими і набувають округлої роздуту форму. Навесні, під час набрякання, нирки збільшуються в розмірах і нагадують маленький качан капусти блідо-жовтого кольору. Велика частина пошкоджених нирок не розпускається і засихає. У міру підсихання торішніх нирок кліщі починають переселятися в молоді, де і продовжують розмножуватися. Це переселення триває майже два місяці, до середини липня. Кліщі легко переносяться вітром, комахами, птахами, з поливною водою і робочими інструментами. Але найчастіше, кліщі поширюються з посадковим матеріалом.
Заходи боротьби:
1. Використовувати тільки оздоровлений посадковий матеріал стійких сортів.
2. При слабкій заселеності рослин кліщами вискубувати і знищувати пошкоджені нирки.
3. При сильній зараженості кущі вирізати до рівня грунту і протягом вегетації, у міру відростання пагонів, обробляти препаратами Актелік або Санмайт.
4. Хороший догляд і внесення великих доз мінеральних і органічних добрив, позакореневе підживлення підвищують осмотичний тиск клітинного соку в нирках і листі, і тим самим стійкість до кліща.
 
Довгоносик сірий бруньковий (брунькоїд). Масова поява жуків у кронах дерев помічається тоді, коли середньодобова температура повітря перевищить 10 ° С. Навесні жуки харчуються, вигризаючи великі отвори в нирках, а пізніше об'їдають листя. Харчуються тільки вдень, на ніч спускаються на землю і ховаються під грудками грунту, в підстилці і в інших затишних місцях. Особливо великої шкоди брунькоїд завдає в молодих ягідниках.
Заходи боротьби:
Негайне обприскування кущів з появою довгоносиків препаратами Актелік, БІ-58 новий, Актара.
 
Техніка для обприскування
 
Для обприскування потрібен садовий вентиляторний обприскувач.
Перед його застосуванням слід уважно ознайомитися з інструкцією. Працювати виключно в засобах індивідуального захисту (захисний комбінезон, респіратор, гумові рукавички).

 
Олександр Ярещенко
Інститут садівництва НААН

Дари Волині ТзОВ
Пилипович Олепксандр
+380503577754
Александр Васильевич
+380332769991
бухгалтерия
+380674059196
Тетяна
Україна Волинська область Луцьк Ранкова, 1а
Мапа