Саджанці смородини чорної "Софіївської" із росадника "Дари Волині"
Розсадник служить для прискореного розмноження вихідного оздоровленого посадкового матеріалу та відповідає всім вимогам. Така ділянка строго ізолюється, проводяться різні заходи, які виключають можливість повторних заражень шкідниками та хворобами. Еліту чорної смородини розмножують зеленими живцями. Метод зеленого живцювання сприяє оздоровленню рослин від кліща і скляниці і дозволяє прискорити процес виробництва здорового посадкового матеріалу. Зелене живцювання смородини можна проводити 4-5 разів за вегетаційний період і основну масу живців, вкорінених в перші три терміни, довести до стандартного розвитку і використовувати для закладки маточника в той же рік.
Таке інтенсивне розмноження здійснюється в атмосфері штучного туману під укриттям світлопрозорої поліетиленової плівки із застосуванням фізіологічно активних речовин і при створенні особливих умов дорощування рослин у відкритих грунтах.
При розмноженні еліти чорної смородини в умовах як відкритого, так і захищеного грунту з метою запобігання вторинного зараження найбільш небезпечними шкідниками та хворобами здійснюють ті ж захисні заходи, що і в маточнику. Сортову апробацію еліти чорної смородини проводять двічі: влітку і восени перед реалізацією, а обстеження на комплекс найбільш небезпечних шкідників і хвороб - у періоди їх особливого прояву: на почкового кліща, нематод, скляницю- навесні у фазу набрякання і розпускання бруньок; на реверсію - в фазу цвітіння та інтенсивного пагоноутворення.
При випуску посадкового матеріалу уражені частини зрізують. Після сортової апробації та всіх обстежень на комплекс найбільш небезпечних шкідників і хвороб посадковий матеріал гарантовано має сортову чистоту і високу якість
|
Новий середньостиглий сорт чорної смородини інтенсивного типу селекції Інституту садівництва УААН. Отриманий від схрещування в 1986 році сорту Білоруська солодка з гібридною формою С-106, що є комплексним донором хворобостійкості. Селекціонери К.Н.Копань, В.П.Копань.
Кущ вище середньої величини, напіврозкидистий. Пагони товсті, з укороченими міжвузлями, еластичні. Китиці середні, густі, по 2-3 на рубець, густо розміщені на пагоні. Ягоди досить великі, одномірні, середньою масою 1,7-2,1 г, великі 3,2-3,6 г, опукло-овальні, чорні, блискучі, при дозріванні не обсипаються. Шкірочка еластична, міцна, із сухим відривом. М'якоть зеленувато-коричнева, густа, помірковано ароматна, приємного кисло-солодкого смаку (4,25-4,5 бали); містить: сухих речовин 13,92-15,26%, цукрів 9,82-10,24%, кислот 2,14-2,48%, пектинів 1,48-1,72%, фенольних з'єднань 342,24-451,14 мг, вітаміну С 218,42-242,16 мг на 100 г сирої маси.
Дозрівають дружно, практично одночасно. Один із кращих сортів для споживання ягід свіжими, а також для готування високоякісних продуктів техпереробки (желе, соки, виноматеріали) і заморожування.
З 1998 року сорт Софіївська проходить держсортовипробування. Перспективний для інтенсивної культури в промисловому й аматорському ягідництві, для одержання екологічно чистої продукції, а також для просування в більш південні регіони. Швидко завоював популярність у садівників-аматорів. У селекції — донор крупноплідності, комплексної хворобостійкості й посухостійкості.
|